"Dragon Ustaları"

Dijitalleşmeyle birlikte güç bir dönemden geçen satranç yayımcılığında, bilhassa açılış kitaplarına karşı duyulan ilgi geçmişe kıyasla azaldı. Bu olumsuzluğun temelde birkaç sebebi bulunmakta: İlk olarak 'ChessBase' ve 'Chessable' gibi platformların sunduğu pratik olanakların, açılış çalışmayı çok daha kolay hale getirmesi önemli bir etken. İkincisi, kuvvetli analiz motorlarının her geçen gün yeni fikirler ortaya koymasıyla bu tür kitapların çok kısa bir zaman içinde 'demode kalma' riskiyle karşı karşıya kalması.

Yine de özellikle gelişme iddiası taşıyan kulüp oyuncularına hitaben kaleme alınmış açılış kitaplarının, yukarıda sözü geçen platformların en azından şimdilik gerçekleştiremediği çok önemli bir işlevi bulunuyor: İlgili devamyolunu sevdirme ve okurla o varyantın 'ruhunu' tanıştırma.

Bazı açılış ve savunmalar vardır ki, oyuncunun ilgili sistemi başarıyla kullanabilmesi için onu 'hissetmesi' ve 'anlayabilmesi' gerekir (Kramnik / Sicilya Savunması üzerine). Sicilya Savunması'nın 'keskin' Dragon Varyantı da kuşkusuz bu sistemlerden biri. İskoç FM Andrew Burnett'in hazırladığı "Dragon Ustaları", bana göre günümüzde bir açılış kitabının nasıl hazırlanması gerektiğini harika bir örneği. Yazar okura 'Ejder'in Ruhu'nu aşılayabilmek için günümüzün teknik anlamda doğru, ancak anlaşılması güç oyunları yerine, öncelikle tarihsel değeri olan klasiklere başvuruyor. Ön sözde sunulan ve Dragon'un birçok olağanüstü motifini barındıran Plaskett-Watson, Brighton 1983 partisinin kapsamlı analizi değil kastettiğim. Kronolojik olarak ilk örnek için satranç tarihinin ilk uluslararası turnuvasına gitmemiz gerekiyor: Kennedy-Wyvill, Londra 1851!

Satranç tahtası üzerine, teorik anlamda en kanlı savaşlardan birinin yaşandığı Dragon Sicilyası'nda, fikirleri anlayabilmek için gerçekten de 173 yıl öncesine gitmek mi gerekiyor? Bir tuşla tüm varyantların bilgisayar ekranımıza döküldüğü bir çağda, bu bir dilemma değil ise nedir? Doğru; fakat yazının başında farklı bir ikilemden söz etmeye çalışılmadı mı? Güncel kalabilmek için kısa bir zaman sonra demode olacak kaynaklara başvurmak...

Satrançta gördüğümüz parlak hamleler, derin planlar ve olağanüstü fedalar ancak ve ancak hikâyeleştirilebildikleri ve böylelikle de akılda kalabildikleri ölçüde güncel. Açılışlar üzerine hazırlanmış başarılı çalışmalar bunu gerçeklestirebildikleri için yalnızca bir dönem için değil, her daim değerli!

- Dragon Masters Vol. 1, Andrew Burnett (Thinkers Publishing, 2024).
  • 2013/1 Sokak No:2 Ege Apartmanı Daire:10 Bostanlı - İzmir / TÜRKİYE
  • +90 536 357 31 56
  • info@analizsatranc.com

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.