Satrançta Klasikler ve Bir Kitap

 
"Gerçeklik ve efsane. Yükseliş ve düşüş. Deha ve pervasız cesaret. Yaratıcılık ve metodiklik. Şampiyonlar bahsedilen özelliklerin tümünü bünyelerinde barındırırlar. Ustaları hayatlarının o en büyük tutkularına bağlayan ortak bir bağ bulunur: SATRANÇ...

Bu kitap, modern açılış teorisinin, en önemli oyunortası temalarının ve oyunsonu manevralarının yaratılmalarına gerekli zemini hazırlayan geçmişin ustalarını daha yakından tanımak, 64-kareli dünyanın gerçek devlerine saygı göstermek arzusuyla kaleme alındı.

Öyleyse şampiyonları ve onların en güzel kombinezonlarını içeren bu çalışma, esasen bir satranç tarihi kitabı. Her ustanın fotoğrafı, kısa yaşam öyküsü, güzel birkaç oyunu ile kendi pratiği arasından seçilmiş, dehasının ürünü olan en parlak altı kombinezonu sayfalarda okurlara sunulmuştur.

Kitabın incelenmesi ustalara dair pek de bilinmeyen hikâyelerin öğrenilmesine yardımcı olarak okurlarda merak uyandıracağı gibi, soruların çözümü de kendilerinin genel satranç anlayış ve farkındalıklarını geliştirecektir. Aslında klasiklerin çalışılması, tüm ekoller tarafından, her seviyeden oyunculara tavsiye edilir..."


Bilgisayarların açılış hazırlıklarına olan katkılarının yanı sıra, konumsal açıdan var olan kanaatlere getirdiği bazı 'düzeltmeler' sonrasında, dinamizmin ve hatasız hesaplamanın öne çıktığı modern satranç döneminde klasikler neden hâlâ önemli ve değerli? Oysa, geçmişin ustalarının oyunlarında görülen birtakım fikirler taktik açıdan kusurlu, ya da içerdikleri kavramlar hatalı değil mi?

Satranç oyunlarını yalnızca ve yalnızca bilgisayarların sahip olduğu anlayışla yorumlayabilseydik, yukarıdaki sorgulamada gündeme getirilen fikirler muhtemelen doğru olacaktı. Oysa satrançseverler (şimdilik!) birer insan ve onlardan ne kadar çok şey öğrenirlerse öğrensinler, karşılaştıkları konumlara bilgisayarlar gibi önyargısız ve yalnızca hesaplamayı temel alarak henüz yaklaş(a)mıyorlar.


Dolayısıyla, satrançseverlerin, özellikle de yabancı olduğu konumlarda doğru karar mekanizmalarını işletebilmeleri için, geçmişin 'pırlantaları'na aşina olması hâlâ gereklidir. Klasikler de, içerdikleri onca kusura rağmen, bu pırlantaların ta kendisidir. 

Sebebi basit - Bir kavramın yalnızca neden önemli olduğunu anlamak için değil, esasen neden böyle bir kavramın var olduğunu görebilmek için dahi, ilgili fikrin en açık ve anlaşılır şekilde ortaya konmuş olması gerekir. Bu berraklığa sahip olmalarının yanı sıra, çoğu zaman parlak bir kombinezonla süslenerek unutulmaz olan klasikler bu noktada devreye girer. Evet, doğru; belki rakibin yaptığı bir hata, ya da kritik pozisyondaki yanlış bir değerlendirme kazanan ustaya yardımcı olmuştur. Ancak unutmayalım, satranç gelişiminde ilk önce kazanç vaziyetlerin değerlendirilmesi öğrenilmelidir. Bu elzem bilgiye tam manasıyla vakıf olmadan, karmaşık bir pozisyonda doğru çözüme ulaşmak asla ve asla mümkün olmayacaktır.

İtalyan yazarlar Fabio Borin ve Gianni Pulvirenti'nin kitabı "Satranç Ustaları ve Klasikler" harika bir formatla okurlara sunulmuş. Aslında sözlü anlatımları tercih eden bir okur olsam da bu kitapta oyunların analizsiz sunulmuş olmaları bende ciddi bir rahatsızlık uyandırmadı. Oyunların seçimi, okuyucuyu doğru rotaya sevk ederek ilerleme sürecinde, yalnızca alıştırmaların çözümünde değil, partilerin incelenmesi ve yorumlanmasında da kendilerinden de bir çaba bekliyor. 

Günümüzün elit satranç ustalarının yaşamakta oldukları 'taze' konumlara erişme sorununu empati kurmaya çalışarak bir noktaya kadar anlayabiliyorum. Fakat sürekli olarak satrancın yaşamakta olduğu bu mühim soruna vurgu yapılırken, geçmişin o büyük hazinesinin pek de değerli değilmiş gibi âdeta unutulmasını bir satrançsever olarak kabullenemiyorum.

Bu kitabın benim gibi eski kafalı satrançseverler için keyifli olmaktan ibaret olmadığını, aynı zamanda gelişme çabasındaki oyuncular için faydalı olacağına yürekten inanıyorum.

- Maestri di Scacchi I Classici, Fabio Borin & Gianni Pulvirenti (Le Due Torri, 2017) 
  • 2013/1 Sokak No:2 Ege Apartmanı Daire:10 Bostanlı - İzmir / TÜRKİYE
  • +90 536 357 31 56
  • info@analizsatranc.com

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.